Araç Takip Sistemi Nedir

Araç Takip Sistemi,  motorlu ve motorsuz nesneleri takip edebilmeniz için gerekli olan yazılım ve donanım araçlarından oluşur.  Nelerden Oluşur ?

   1.GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi)


Gps (Global Positioning System: Küresel Konumlama Sistemi) :GPS alıcının, dört veya daha fazla uydu ile her türlü hava koşulunda(yağmur-kar vb gibi.), yer ve zaman bilgileri sağlayan uydu harita yönlendirme sistemidir. İlk olarak askeri amaçlar için kullanılan GPS sistemi , 1983 yılında rotasından çıkan , insan taşıyan bir yolcu uçağının hedef alınarak düşürülmesi sonrası sivil kullanıma da açılmıştır. GPS sistemleri günümüzde uçaklarda, cep telefonlarında, araç takip sistemlerinde, harita, navigasyon sistemlerinde, harita yapımında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Gps benzeri konumlama sistemleri vardır. Günümüzde en verimli çalışan GPS ‘dir.

 

   2. GPRS (General Packet Radio Service)

GPRS, E, 2G, 3G, 4G ve 5G olarak hızları belirlenerek internet dünyasına girebilmenize olanak sağlayan bir operatör teknolojisidir. GPRS (General Packet Radio Service) mevcut GSM Şebekesi üzerinden yüksek hızlı paket veri iletişimini sağlayan bir teknoloji olup internet gibi paket veri şebekelerine kablosuz erişimi büyük oranda basitleştiren ve geliştiren yeni bir taşıyıcı servisidir.Hücresel mobil telefon ve internet  kullanıcılarındaki artış hücresel kablosuz veri şebekeleri için büyük bir pazar hedeflemektedir. Birkaç yıl içinde yüksek performanslı kablosuz internet erişimine büyük talep olacak ancak mevcut hücresel veri servisleri kullanıcıların ve hizmet sağlayıcıların isteklerini karşılayamayacaktır.Kullanıcı açısından, veri transfer hızlarının düşük olması,  bağlantının kurulmasının pek çok kullanıcıya karmaşık gelen işlemler içermesi ve  uzun sürmesi ve bunların ötesinde sağlanan hizmetin pahalı olması mevcut şebeke üzerinden veri iletiminin dezavantajlarıdır.Mevcut hücresel şebekenin devre anahtarlamalı yapısından dolayı tüm trafik kanalı bir tek kullanıcı tarafından işgal edilir. Bu ise zaten sınırlı olan hava ara yüzü kaynaklarının verimsiz kulanımına sebep olur. Bunun yanında paket anahtarlamalı şebekede trafik kanalı sadece ihtiyaç duyulduğunda işgal edilir veri iletimi gerçekleştikten hemen sonra serbest kalır dolayısı ile pek çok kullanıcı aynı fiziksel kanalı paylaşabilir (istatistiksel çoğullama)Ücretlendirme açısında da mevcut şebekeler kanalın meşgul edilme süresi ile orantılı olarak ücretlendirildiği için  kullanıcı açısından dezavantajlıdır. Paket Anahtarlamalı şebekede ise ücretlendirme transfer edilen veri miktarı üzerinden yapılır bu da sürekli hatta kalmayı olanaklı kılar.Mevcut gsm şebekesinin veri iletimindeki yetersizliklerinden dolayı AMPS IS-95 ve IS-136 da kullanılan CPPD ve GSM için GPRS olmak üzere iki hücresel paket anahtarlama teknolojisi geliştirilmiştir. Çok hızlı olması ve fiyatlandırması düşük olması sebebiyle, araç takip sistemi gibi gömülü sistemlerde kullanılmaktadır.

  3. Araç Takip Sistemi Nedir  ?

Araç Takip Sistemi, dört veya daha fazla uydu aracılığıyla, dünya üzerindeki konum( Enlem, boylam bilgisi) belirlenip ve bu konumların GPRS aracılığı ile sunucu-server (Yüksek özellikli bilgisayarlar) ‘ a ulaştırılmasını sağlayan,  yazılım ve donanım tabanlı gelişmiş bir takip sistemidir.  Araç Takip Sistemi , gömülü cihazlar ve işletim sistemlerinden oluşur. Veri periyotları mevcuttur. Hız bilgisi, konum bilgisi, yakıt bilgisi gibi standart özellikleri mevcuttur.

Profesyonel sistemler geliştirilebilir. Araç içi ısı – sıcaklık takibi,  G-sensör ile araçların kaza , çarpışma alarmlarını takip edebilirsiniz. Araç Takip Sistemi , 100mb internet paketi ile araçlarınızı kontrol altına alır.

Alarmlar : Yurt Dışı alarmı, Hız alarmı, Bölge alarmı, Kaza alarmı , Yakıt alarmı, Araç Bakım alarmları

Kullanım Alanları : Servis araçları, Tır ,  Otobüs , Kırılma Noktası takibi, minibüs – midibüs , motorbisiklet

 

Araç Takip Sistemi yapan bir-çok firma vardır: Karel , Arvento , Solit ve İRCOM Araç Takip Sistemi