Synology Nedir Yedek Ünitesinin Avantajları

Synology  Anadolu Yakası Yetkili Servisi ircom bilişim

Btrfs’nin avantajları nelerdir?

Synology NAS üzerinde Btrfs birimlerinin uygulanması, kurumsal kullanıcılara çeşitli faydalar sağlar.

Metadata aynalaması ve daha fazla veri kullanılabilirliği

Depolama sistemlerinde, metadataların sağlam tutulması, dosya yapıları, dosya isimleri, erişim izinleri ve her bir dosyanın konumu gibi önemli bilgileri içerdiğinden oldukça önemlidir. Btrfs, bir birimdeki metadataların iki kopyasını tutar ve böylece eğer sabit sürücü zarar görürse ya da bozuk sektörler sorunu yaşanırsa verileri kurtarmaya olanak tanır.

Btrfs dosya kendinizi iyileştirme

Geleneksel depolama sistemleri, tamamen fark edilmeyen hataların yaşanmasına neden olabilir. Öyle ki bu hatalar uygulamalara hiçbir uyarı veya hata mesajı olmadan bozuk veriler sunulmasına neden olur. Bu tür hatalardan kaçınmak için, Btrfs veriler ve metaveriler için kontrol toplamları sunar, metaveriler için iki kopya üretir ve ardından her bir okuma işlemi kontrol toplamlarını doğrular. Bir uyumsuzluk bulunması durumunda (sessiz veri bozulması), Btrfs dosya sistemi, ikizlenen metaveri ile bozuk dosyaları (sessiz veri bozulması) otomatik algılayabilir ve RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, F1 ve SHR dahil desteklenen RAID birimlerini kullanarak bozuk verileri kurtarabilir.

Anlık görüntüler ve veri koruması

Btrfs dosya sistemi güçlü bir anlık görüntü özelliği sunar ve tüm paylaşılan klasörün bir anlık kopyasını oluşturur. Böylelikle, eğer insan hatası nedeniyle veritabanı kaybedilirse ya da bozulursa, verileri anlık bellek görüntüsünün alındığı önceki bir zamana hızlıca geri yükleyebilir.

Düşük etki, büyük fayda

Bir anlık görüntü almak, sadece küçük miktarda bir depolama alanı kullanır. Ayrıca Btrfs’nin yazma sırasında kopyalama mimarisi sayesinde sistem performansına etkisi de çok azdır.

Sık, programlı yedekleme

Performansı etkilemeden ve otomatik olarak, en sık 5 dakikada bir olmak üzere verilerin anlık kopyalarını oluşturun ve böylece parçalı veri yedekleme ve kurtarma sağlayın.

Özelleştirilebilir saklama politikası

Kişisel ihtiyaçlarınıza göre 256 adet saatlik, günlük veya haftalık kurtarma noktası belirleyin. Akıllı saklama seçenekleri, gereksiz sürümleri otomatik olarak siler.

Anında anlık görüntüler

Anında anlık görüntüler oluşturup, dosyaların yedekleme işlemi sırasında değiştirilmesinden ya da silinmesinden endişe etmeden yedekleme yapın.

Self-servis kurtarma

Çalışanlar, File Station veya Windows Dosya Gezgini ile dosyaların eski sürümlerini görüntüleyebilir ve bunları önceki bir duruma geri alabilir.

Anlık SMB/AFP sunucu tarafı kopyası

İşlem süresi gerektiren geleneksel sunucu tarafı kopyayla karşılaştırıldığında, Btrfs hızlı kopyalama teknolojisi, kaynak ve hedefin her ikisi de aynı Btrfs birimi üzerinde bulunuyorsa File Station, SMB ve AFP protokollerinde anlık dosya kopyalamasına izin verir.